4ου CINERGO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

Πρόγραμμα προβολών

+ παράλληλες δράσεις & εκδηλώσεις

24/6 – 1/7

Διοργάνωση: Τεχνοχώρος Εργοτάξιον

Υπό την αιγίδα του Δήμου Δάφνης – Υμηττού

Με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού – Αθλητισμού Δήμου Δάφνης Υμηττού

New cinergo teliki 4 small

Από την ελληνική ύπαιθρο σ’ ένα χωριό της Ρωσίας, της Πολωνίας, σε μικρές πόλεις της Ιταλίας,

μεγαλουπόλεις της Αμερικής. Οικογενειακοί δεσμοί ιδωμένοι από διάφορα πολιτιστικά πλαίσια,

φιλίες, εφηβικές ανησυχίες, η αίσθηση της απώλειας, η ένταση του έρωτα. Το φετινό Cinergo

International Festival (CIFF) συνεχίζοντας την στήριξη των ανεξάρτητων και συνεργατικών

ταινιών, ανοίγει τις πόρτες του παρουσιάζοντας για ακόμα μια φορά δημιουργίες από όλο τον κόσμο.

24/6 – 1η μέρα – θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου Υμηττός

Ώρα έναρξης: 21:00

Κινηματογραφικές προβολές:

1.Horizon

Dir: Maria Sapouna

Italy

15:00

2. The Light

Dir: Alysa Erdoglyan

Russian Federation

12:04

3. POPS

Dir: Lewis Rose

USA

19:33

4. Cremble

Dir: Ismael Morales

USA

11:36

5. Obscure self

Dir: Umut Vedat

Estonia

6:30

6. Worldlines II

Dir: Karlos Alastruey

Spain

12:24

7. Ana wants to be a great actress

Dir: Mauricio Battistuci

Brazil

17:57

8. Indigenious Loci

Dir: Vicky Markolefa

Greece

11:41

9. The boar

Dir: KonstantinosTsiodoulos

Greece

20:00

10. Manto

Dir: Domenikos Koukas, Eleftheria Stefanouri

Greece

13:48

25/6 – 2η ημέρα- πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Κινηματογραφικές προβολές:

Εσωτερικός χώρος (αίθουσα παλιού Δημαρχείου Υμηττού)

Ώρα έναρξης 17:00

1. A Chauffer love

Dir: Siva R

India

1:26:57

2. The letter room

Dir: Elvira Lind

USA

30:00

3. Here it’s a bed of roses

Dir: Çağlar Çetin – Ayşe

Turkey

1:33:00

Εξωτερικός χώρος:

Ώρα έναρξης προβολών 21:00

1. It’s not in the cards

Dir: Artem Novichenkov

Russian Federation

18:53

2. Scars

Dir: Charlotte Junière

USA

20:00

3.Daria

Dir: Ayoub Qanir

USA

19:10

4. White widow

Dir: Andrii Dektiarenko

Ukraine

17:53

5. Censor of dreams

Dir: Leo Berne, Raphaël Rodriguez

France

17:54

6. Celestial Bodies

Dir: Alex Charitou

Greece

12:52

7. Porfyri Lemonia

Dir: Dimitri Andjus

Greece

12:50

26/6 – 3η ημέρα- πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Θεατρικά δρώμενα: 18:30-21:00 – Σκηνές μικρής διάρκειας από θεατρικές κωμωδίες & παρουσίαση σκηνής από ξένη κινηματογραφική κωμωδία.

Εξωτερικός χώρος:

Ώρα έναρξης προβολών 21:00

Κινηματογραφικέςπροβολές:

1. Ruffled Feathers

Dir: Alistair Checkoui

UK

25:00

2. Trasngressing

Dir: Alessandro Repetti

UK

23:54

3. The elements

Dir: Eri Geroulis

Greece

16:54

4. Tomorrow is a long time

Dir: Ioannis Plas

Greece

6:08

5. Remind me

Dir: Maria Svoliantopoulou

Greece

1:00:00

27/6 – 4η ημέρα- θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικές προβολές:

1.Odyssey

Dir: Akshay Saseendran

India

13:48

2. An afternoon with a stranger

Dir: Sagar Saurabh

India

13:51

3. Natasha’s dream

Dir: Daria Garonika

Russian Federation

21:12

4.Till the music stops!

Dir: Emilie de Monsabert

France

23:07

5. Lives in stock

Dir: Panos Vlassas

Greece

19:59

6. Beauty

Dir: Thanos Liberopoulos

Greece

20:00

7.Kaleidoscope

Dir: Vadna (Cheena) Jain

USA

10:04

8. Wasted milk

Dir: Alkiviadis Papadopoulos, Katerina Adamidou

Greece

20:00

9. Basket

Dir: Aris Lechouritis

Greece

9:39

10. Sun and Shadow

Dir: Melina Loukanidou

Greece

14:30

28/6 – 5η ημέρα- θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικέςπροβολές:

1. Walking around

Dir: Gilles Bovon

USA

19:48

2. On her own initiative

Dir: Amir Karakulov

Kazakhstan

8:48

3. Hotrod

Dir: Juliette Gilot

France

17:02

4. I woke up 18

Dir: Vera Ioanna Papadopoulou

Greece

13:16

5. TISIS

Dir: Georgios Evangellopoulos

Greece

1:07:00

6. Just like water

Dir:

Greece

12:54

7. Home fronts

Dir: Maria Sapouna

UK

12:11

29/6 – 6η ημέρα- θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικές προβολές:

1. Locked

Dir: Umut Vedat

Estonia

15:00

2. Montevideo Unit

Dir: Tatyana Lyutaeva

Russian Federation

2:02:51

3. Thanatos & Fantasia

Dir: Giorgis Fotopoulos

Greece

25:00

4. Do us Art

Dir: Yorgos Barbadenis

Greece

8:04

30/6 – 7η ημέρα- πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Κινηματογραφικές προβολές:

Εσωτερικός χώρος (αίθουσα παλιού Δημαρχείου Υμηττού)

Ώρα έναρξης: 14:00

4. Nafkot

Dir: Malka Shabtay

Israel

1:10:00

5. First-degree murder

Dir:

Greece

2:12:12

Θεατρικά δρώμενα: 18:30-21:00 – Σκηνές μικρής διάρκειας από τα έργα «Γκόλφω» του Περεσιάδη, «Άλκηστις» του Ευριπίδη , παρουσίαση σκηνής από ξένη δραματική ταινία.

Κινηματογραφικές προβολές:

Εξωτερικός χώρος:

Ώρα έναρξης προβολών 21:00

1. Auxilaire

Dir: Luca Bacle

France

24:14

2. Summer holidays

Dir: Valentine Cadic

France

25:00

3. Dignity

Dir: Dimitris Katsimiris

Greece

1:15:00

4. Summer Breeze

Dir: Alexandros Rellos

Greece

15:16

1/7 – 8η ημέρα- πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Εσωτερικός χώρος:

10:00-12:00 – «Kid’s writing project» – Δωρεάν εργαστήρι δημιουργικής γραφής και ανάγνωσης για παιδιά – (ηλικίες 8-13 ετών).

12:00-14:00 – Δωρεάν σεμινάριο υποκριτικής «Σύγχρονες Μέθοδοι».

15:00-17:00 – «Creativewritingproject» – Δωρεάν εργαστήρι δημιουργικής γραφής για ενήλικες.

Επικοινωνία για κράτηση θέσεων: 6986700020

Κινηματογραφικές προβολές:

Έναρξη: 17:30

1. Don’t let

Dir: Rustam Bekmuratov

Russian Federation

14:17

2. Joining letter

Dir: Nahid Noman

Bangladesh

03:42

3. Burial

Dir: Jerzy Czachowski

Poland

14:24

4. Just the two of us

Dir: Clara Lemaire Anspach

France

19:57

Εξωτερικός χώρος:

20:30
Σόλο τσέλο η διπλωματούχος Φαίδρα Κωνσταντινίδου (μέλος της ορχήστρας Filii Notas, υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Μαρίας Μπαζού).

21:00

Stand Up Comedy με τον Κωνσταντίνο Ραβνιωτόπουλο.

Κινηματογραφικές προβολές:

Εξωτερικός χώρος:

Ώρα έναρξης προβολών 21:00

5. Improvisations in parallel mode

Dir: Petros Kolotouros

Greece

44:00

Ακολουθούν:

Τελετή λήξης.

Απονομές βραβείων.

Ομιλίες καλεσμένων.

Live μουσικού σχήματος «Κουταλιανοί» (ρεπερτόριο ξένων κινηματογραφικών τραγουδιών).

Live με ρεπερτόριο ελληνικών κινηματογραφικών τραγουδιών.

Οι ταινίες που δεν είναι στην αγγλική γλώσσα έχουν αγγλικούς υπότιτλους.

Η είσοδος είναι δωρεάν σε όλες τις εκδηλώσεις και τα σεμινάρια.

Τοποθεσίες:

Θεατράκι Άλσους Πέτρου & Παύλου, Υμηττός.

https://goo.gl/maps/wehFkXkLSkHYuF6Y7

Πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού.

https://goo.gl/maps/k7N7PJb7N9Eti7Dd7